CK Banská Bystrica bude používať v roku 2015 bicykle Merida Reacto DA Limited

Home Reportáže z exotických pretekov CK BB na Tour de Himalayas 2011 v Pakistane
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

CK BB na Tour de Himalayas

Haring víťazne

Slovenská výprava ukončila úspešnú himalájsku misu v Pakistane...

Slovenská výprava ukončila veľmi úspešne himalájsku misiu v Pakistane na MTB etapových pretekoch Tour de Himalayas. Úvodnú aklimatizáciu v horskom stredisku Shogran (2500m n.m.) využili aj na návštevu športového dňa v miestnej škole, ktorú po zemetrasení v roku 2005 práve organizátor pretekov pomáha svojou nadáciou rekonštruovať .

Športový deň vyvrcholil aj súbojom v preťahovaní lanom, keď pretekárov rozdelili do štyroch tímov. Úvodnou víťazkou sa teda ešte pred pretekmi stala Lívia Hanesová počas športového dňa v miestnej škole. Pretekári slávnostne na záver dňa odovzdali ceny najlepším deťom v rôznych disciplínach.

Po prevoze do Naranu sa už začala seriózna príprava na prvú etapu. O význame tohoto podujatia svedčí i fakt, že na slávnostnom otvorení, či vyhodnotení sa zúčastnili ministri športu, školstva i priemyslu.

Tímová zostava

Tím Slovenska v zložení: Lívia Hanesová, Martin Fraňo, Martin Haring, Zuzana Vojtášová a Peter Košút bojoval o víťazstvo s ďalšími 40 timi pretekármi z 11 krajín rozdelených do národných, či medzinárodných tímov. Bola vyhlásená súťaž mužov, žien a tímov. Do klasifikácie tímov sa vždy započítaval čas dvoch najlepších mužov z tímu a najlepšej ženy. Prvá etapa bola doslova „zabijácky" maratón, keď zo štartu v Jalkhad (2900 m n.m) cyklisti vystúpali do priesmyku Babbusar pass (4200 m n.m), čo znamenalo takmer 2000 metrov nastúpaných počas 28km. Po dosiahnutí priesmyku po rovnakej trase cyklisti zozjazdovali do štartovacieho a zároveň cieľového miesta. Po celonočnom daždi bola trať rozbahnená, čo spolu s obrovskou nadmorskou výškou dávalo zabrať najmä európskym pretekárom, no prejazd Babbusarom sľuboval i výnimočný pohľad na južný svah osemtisícovky Nanga Parbat.

Medzi najväčších favoritov patrili exbronzový medailista z ME v XC Holanďan Irjan Luttenberg, exvíťaz Tour de Maroco a skvelý exprofesionál Novozélanďan Nathan Dahlberg, majster Mongolska v cestných pretekoch, účastník UCI kempu Mongol Altansukh Altanzul, či náš Martin Haring. Celkovo sa na štart postavilo 29 pretekárov v katrgórii mužov.

Medzi ženami okrem dvoch Sloveniek figurovali predovšetkým Britky Mel Alexander (špecialistka na single speed MTB) Rickie Cotter (Majsterka Anglicka v 24 hodinovke), Nemka Steffi Hadrashek či Rakúšanka Lisa Pleyer so skúsenosťami a víťazstvami z Cape Epic či Ruitas des Conquistadores.

Od štartu zavelil do útoku Lutemberg, no svoju taktiku neprispôsobil príslušnej nadmorskej výške, tempo dlho nevydržal a postupne sa prepadal. Odvtedy taktovku do rúk zobral náš Martin Haring a až do cieľa ju nepustil. Postupne sa zbavil všetkých súperov a do cieľa prišiel víťazne v čase 2:50.17h pred Mongolom Altanzulom. Tretie miesto obsadil Holanďan Irjan Luttenberg. Výborne si počínal aj Martin Fraňo, ktorý začínal aj spolu s Košútom veľmi „diétne", no s narastajúcou nadmorskou výškou postupne pozbieral veľkú časť súperov a cieľovú pásku preťal ako šiesty so stratou na víťaza 13 minút. Košút skončil ôsmy so stratou 19 minút. Medzi ženami už to také ideálne nebolo, Lívia no predovšetkým Zuzana mali veľké problémy s nadmorskou výškou a skončili na 8. resp. 9.mieste so stratou 40 resp. 46 minút za víťaznou Rakušankou Lisou Pleyer, štartujúcou v drese tímu Eurasia.

Do druhej etapy, 50km cross country na 6km okruhu, okolo jazera Saif ul Maluk (3200 m n.m) nastupoval Haring v žltom drese vedúceho pretekára a svoje cross country skúsenosti dokonale zúročil.

Opäť po štarte zaútočil Luttenberg, ale znova sa stal obeťou vlastného tempa, a v druhom kole totálne zrútený preteky nedokončil.

Vtedy zobral opraty do rúk Haring a do cieľa prišiel presvedčivo sám v čase 2:16.06h s náskokom 6 minút pred Britom Frielom. Technický a veľmi kamenistý okruh už menej vyhovoval Fraňovi, či Košútovi. Fraňo obsadil 8. miesto so stratou 29 minút. Po defekte Košút obsadil až 17.miesto so stratou 57 minút, keď už sa v závere sústredil na jazdu spoločne s prvou Slovenkou, Líviou Hanesovou, aby tím Slovenska obstál aj v tímovej súťaži. Lívii tiež nevyhovoval priveľmi kamenistý povrch, no statočne bojovala a obsadila siedme miesto medzi ženami so stratou 37 minút na víťaznú Britku Mel Alexander. Zuzana Vojtášová preteky nedokončila. Organizátor všetkých, ktorí nedokončili niektorú z etáp do výsledkov zaradil so stratou 25 minút na posledného klasifikovaného pretekára, čo ich totálne vyškrtlo z celkového poradia, no umožnil im štart v ďalšej etape. V celkovom poradí to po druhej etape vyzeralo doslova fantasticky. Haring viedol s dostatočným náskokom, Fraňo sa posunul na piate miesto a v súťaži tímov sa Slovensko posunulo na druhú priečku. Kamenisté cross country mi vyhovovalo ešte viac ako náročný maratón včera. V závere som už išiel na istotu, nechcel som riskovať defekt. Trať bola super, okolie jazera je doslova raj, naozaj som si dnešný slnečný deň v žltom drese užíval." povedal v cieli šťastný víťaz. Exotiku, či adrenalín naštartoval i presun k jazeru na jeepoch, po kamenistej, veľmi strmej ceste plnej zrázov.

Tretia etapa mala rozhodnúť o konečnom poradí. Po presune z Naranu späť do Shogranu čakala cyklistov brutálna časovka do vrchu, z Kivai (1500 m n.m) do Pai (3200 m n.m) s obrovským prevýšením, keď cyklisti na 14 kilometroch nastúpali 1700 metrov, v závere ich ešte čakali dva kilometrové okruhy okolo jazera v cieli. Po štarte opäť zaútočili Holanďania, no Haring sa s nimi doslova pohral ako mačka s myšou a v cieli prekonal rekord trate o takmer dvanásť minút v čase 1:36.05h a nadelil druhému Mongolovi Altanzulovi viac ako desať minút.

Fraňo si počínal opäť veľmi takticky, keď postupne s rastúcou nadmorskou výškou zbieral súperov, čo mu zabezpečovalo priebežné piate miesto. Záver však v totálnych kŕčoch nezvládol, a posledných tristo metrov do cieľa len dobehol a celkové piate miesto neudržal. Výborne šiel poslednú etapu Košút, ktorý obsadil pekné šieste miesto. V kategórii žien opäť dominovali Britky Rickie Cotter zvíťazila pred Rakúšankou Lisou Pleyer a Nemkou Steffi Hadrashek. Zuzana Vojtášová podala tentokrát solídny výkon a skončila medzi ženami piata so stratou 24minút.

Celkovo možno povedať, že Slovensko podalo výborný výkon. Haring zvíťazil vo všetkých etapách a v celkovom poradí deklasoval všetkých, keď druhému Nathanovi Dahlbergovi nadelil 34 minút. Fraňo skončil šiesty, Košút desiaty. Medzi ženami dominovala Mel Alexander z Veľkej Británie, pred Nemkou Steffi Hadrashek a krajankou Rickie Cotter. V súťaži tímov zvíťazila Veľká Británia pred Slovenskom a Eurásiou.

„Preteky boli naozaj niečo nové a hlavne nezabudnuteľné. Organizácia bola na solídnej úrovni, po zvládnutí vysokej nadmorskej výšky to bol pre mňa fantastický zážitok. Veľká medializácia i prekrásne prostredie pakistanských Himalájí, zasnežené kopce, krásne jazerá, či cesta jeepmi na štart druhej etapy je zážitok na celý život. Tri víťazstvá a celkové prvenstvo, to som naozaj nečakal, a som šťastný ako som zvládol preteky v podobných podmienkach" zhodnotil v cieli šťastný Haring.

„Po prvýkrát sme sa dostali na podobné podujatie. Po výborných referenciách mojich holandských či nemeckých kolegov, sme sa tentokrát rozhodli podobné preteky absolvovať. Naozaj veľmi ďakujem organizátorom za pozvanie, boli to jedny z najlepších pretekov, ktoré som kedy absolvoval. Verím, že preteky vo vysokej nadmorskej výške sa odzrkadlia aj na výsledkoch Haringa, či Vojtášovej v úvode cyklokrosovej sezóny a som naozaj hrdý na to, že Slovensko naplnilo všetky úvodné stránky pakistanských denníkov takmer po celý týždeň a dočkalo sa ocenenia medzi fanúšikmi, či predstaviteľmi pakistanskej vlády. Už teraz sme si zabezpečili pozvánku na nasledujúci ročník a nadviazali veľmi silné kontakty s organizátormi. Preteky mali naozaj neopísateľný nádych, čo potvrdila i záverečná párty pri jazere na ranči hlavného organizátora a tým skvele zakončila fantastický týždeň v Himalájach. Niektorí doplatili na pomalšiu aklimatizáciu ako napr. Vojtášová, či Holanďan Luttenberg, ja osobne som bol veľmi prekvapený ako som rýchlo zvládal prechod do štvortisícovej výšky, kde som sa cítil ako ryba vo vode v porovnaní s niektorými doslova po dychu lapajúcimi súpermi. Podobne ľahko prechod zvládol i Haring, čo možno v konečnom účtovaní rozhodlo. " dodal na záver pretekár i manažér slovenského tímu v jednej osobe Martin Fraňo.

Výsledky

Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica