CK Banská Bystrica bude používať v roku 2015 bicykle Merida Reacto DA Limited

Home
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Hanesová v reprezentačnom drese v Rusku

V týždni od 20. do 25. mája sa Lívia Hanesová zúčastnila medzinárodných cyklistických pretekov, ktoré sa konali v Ruskej federácií pod hlavičkou UCI.

Preteky absolvovala s reprezentačným družstvom žien spolu s Karin Bäumlovou a juniorkami Terezou Medveďovou a Ivanou Labajovou.

Pre Líviu to bol po dvoch ročníkoch Grácie Orlová len tretí štart v medzinárodnom profi pelotóne. Preteky sa konali v Krasnodarskom regióne v okolí mesta Maykop, ktoré je „hlavným mestom“ tzv. Adygejskej republiky. Na štarte pretekov stáli napr. aj aktuálna ruská majsterka Svetlana Stolbova (okrem iného tiež víťazka ženskej Giro d’Italia 2002), ukrajinská majsterka Ielizaveta Oshurkova (obe jazdiace za Servetto Footon Women’s Cycling Team). Okrem ruských tímov sa pretekov zúčastnili reprezentácie Česka, Litvy a Bieloruska.

„Turné“ ženy odštartovali jednorazovými pretekmi Grand Prix Maykop. 100 km trasu absolvoval takmer celý balík pokope, takže sa rozhodovalo v záverečnom špurte. Lívia teda jednorázovku dokončila bez straty na víťazku.

Po dni voľna nasledovali 4-etapové preteky Tour of Adygeya. O víťazke celej Tour rozhodla hneď prvá etapa – časovka do vrchu – kde si minuloročná víťazka Natalia Boyarskaya (tiež jazdiaca za taliansky Servetto Footon Women’s Cycling Team) vytvorila dostatočný náskok, ktorý si udržala až do cieľa Tour. Druhá – zvlnená – etapa mala rovnaký cieľ ako časovka, teda rozhodovalo sa v rovnakom stúpaní ako predchádzajúci deň. V rámci takmer 130 km etapy sa pelotón delil a opäť spájal po dvoch horských a jednej rýchlostnej prémií. Kým však pelotón pod kopec dorazil, preveril ho tiež silný protivietor, avšak Lívia sa v hlavnej skupine udržala. Záverečné 15 kilometrové stúpanie už balík rozsekal. Víťazka časovky potvrdila svoje vrchárske kvality a opäť zvíťazila. Tretia etapa bola viac-menej rovinatá a balík došiel do cieľa opäť pokope. Najväčšou nástrahou bola posledná etapa, ktorá bola z hľadiska počtu kilometrov najkratšou etapou (84,7 km), no po rýchlostnej prémií na 15.kilometri už nasledovalo len stúpanie, najskôr mierne a na záver prudké na Plateau Lago Naki v Partizanskaya Polyana. Slovenský tím po viacerých smolných momentoch (pád Karin, Líviin defekt) našťastie etapu, a tým aj cele preteky, dokončil. Lívia sa dostala pod záverečné 10kilometrové rozhodujúce stúpanie opäť v balíku, avšak do cieľa vo výške 1500 m.n.m. došla s takmer 14minútovu stratou na víťazku. Celkovou víťazkou sa stala už spomínaná Natalia Boyarskaya s časom 9hod.21min.56s. Lívia dokončila preteky na celkovom 45. mieste.

„Preteky v Rusku boli pre mňa veľmi dobrou skúsenosťou. Hoci neboli tak hviezdne obsadené, ako tomu býva na Grácii Orlová, práve tento fakt prispel k tomu, že som bola v jednotlivých etapách až po záverečné stúpania súčasťou hlavnej skupiny. Preteky boli veľmi dobre zorganizované, domáci ľudia, či už v rámci pretekov, alebo aj mimo nich, boli k nám veľmi priateľskí a nápomocní. Organizátori pred štartom každej etapy pripravili krátky sprievodný program, takže sme mali možnosť tiež „okoštovať“ aj miestnu kultúru. Tiež vďaka, že nám „vybavili“ ideálne pretekové počasie, etapy boli slnečné. Bývali sme pod Kaukazom, kde je dážď takmer na dennom poriadku, vždy sa však našťastie rozpršalo až po dojazde. Ocenili sme to najmä v poslednej etape, ktorá sa driapala do výšok, kde bol ešte sneh. Lejak a výrazné ochladenie však nastalo až po dojazde poslednej pretekárky :). Atmosféra v tíme, ako aj s babami z Čiech, Litvy a Bieloruska, s ktorými sme absolvovali aj spoločné tréningy, bola pohodová. Pokiaľ budem mať možnosť absolvovať ďalšie preteky so slovenskou reprezentáciou, určite ju využijem.“

výsledky v sekcii Kalendár pretekov

Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica