Test - tretry Garneau, vložky Formthotics, ponožky Royal Bay
Monday, 01 February 2016 19:52
Kombinácia tretier Garneau s vložkami Formthotics a ponožkami Royal Bay je medík na nohy každého cyklistu.
Po roku používania nového materiálu na nohách cyklistov CK Banská Bystrica prinášame praktické zaujímavé postrehy. V sezóne 2015 i 2016 pretekári CK Banská Bystrica používali najvyšší model tretier kanadskej značky Garneau, model Course 2LS. Tretry sa počas tvrdej a náročnej sezóny javili doslova a do písmena skvele. Už prvý dojem z novučičkých nádherných bielych topánočiek bol luxusný. Balenie obsahovalo praktické sieťové vrecúško a dvojicu kvalitných vložiek Cool a Hot, určených do horúceho a chladného počasia. Podrážka je super špičkou v obore. Veľmi ľahká a nekompromisne tvrdá. Praktickou drobnosťou je vysoký pätový výstupok s jemným vrúbkovaním, ktorý zaistí stabilitu i pri prejdení po šmykľavom asfalte. Za obzvlášť vydarené a pevné považujem uchytenie skrutiek v podrážke. Znesú aj naozaj silné zatiahnutie a s nami používanými kuframi Shimano fungovali nekompromisne. Veľmi dôležitou a zaujímavou drobnosťou je sieťovanie uprostred podrážky, ktoré zabezpečuje kvalitné odvetrania počas ultrahorúcich dní.
Aj keď je zvršok tretry veľmi ľahký, pocitovo na nohe pôsobí tretra veľmi pevne. Veľkú zásluhu na tom má najmä pevná pätová časť, ktorá si svoju pevnosť zachovala aj po roku nekompromisného používania v džungľovom, či prašnom púštnom prostredí. Najmä kamerunské a guadeloupské prostredie, kde horúci vzduch dosahuje takmer vždy skoro 100 % nasýtenosť vlhkosťou, dáva obuvi zabrať riadne, nakoľko je neustále vlhká. Kvalitný syntetický materiál však neuveriteľne rýchlo schne a nenaberá do seba vodu. Aj pri jazde v daždi nedochádza k rozťahovaniu, ako pri niektorých iných syntetických materiáloch. Čo ma prekvapilo zo všetkého najviac, je kvalitná povrchová úprava bielej syntetickej kože. Aj po roku surového užívania po starostlivom vyčistení hubkou a mydlom vyzerá koža bielučko, takmer ako nová z fabriky, aj keď ma za sebou 25 000 km v dažďoch, prachu a africkom červenom íle. Jemnučká oceľová sieťovina je aj v špici a v jazyku. Zabezpečuje naozaj veľmi dobré vetranie.
Ako absolútnu výhodu vidím použitie dvoch otočných boa koliesok. Pomocou nich sa dá aj počas jazdy nastaviť sila obopnutia úplne presne a jemne. Boa kolieska sú od originál „Boa“ patentovaného producenta a je to vidieť. Ani po roku každodenného točenia sa ani na jedných z 13 použitých kusov nevylámali zúbky a tretry sú aj napriek veľmi surovému zaobchádzaniu absolútne 100 % funkčné. Boa je skrátka systém uchytenia budúcnosti. Ani raz sa nepretrhlo lanko, a to jemnučné nastavovanie naozaj nemá konkurenciu.
Tretry používal v MTB verzii Martin Haring aj v MTB a cyklokrose. Podrážka pre MTB je rovnako kvalitná a nekompromisná.
„Dvojica Garneau tretier je to jednoznačne najlepšie, čo som doteraz na nohe mal. Trošku som mal spočiatku rešpekt pred horskými tretrami, no pri prezutí cestného, alebo bikového modelu som častokrát ani necítil, ktoré na nohe mám. Je to naozaj špica. V kombinácii so špeciálnymi vložkami novozélandskej produkcie Formthotics je to to najlepšie, čo sa dá momentálne na svete dostať,“ povedal spokojný cyklokrosový líder Martin Haring.
Cyklisti používali nie originálne, no custom upravované vložky Formthotics. Aj keď originály Garneau sú kvalitné, nemajú možnosť formovania tepelnou úpravou pod prstami. Väčšina pretekárov nimi vystlala svoju civilnú športovú obuv a to hneď dva páry, keďže boli oba v balení k dispozícii. Formthotics je absolútnym vrcholom na tomto poli. Ide o špeciálnu technológiu, kde sa po individuálnom zostrihnutí nahreje vložka tretry na presnú teplotu a vytvaruje na konkrétnu nohu každého jednotlivca. Vložka je veľmi ľahká, na vode pláva a počas používania si do nej každá malá preliačinka a kostička každého prsta vyryje svoju jamku. Vložka je vernou kópiou chodidla a je na nej vidno presný otlačok chodidla majiteľa. V praxi dochádza k zvýšeniu dotykovej plochy chodidla s tretrou blížiacou sa 100 %, kým pri bežných vložkách je to častokrát len 60 %. Najmä veľmi klenuté chodidlá, vystúpené kĺby palca, či miesta pod prstami, potom zvyknú pri tvrdej karbónovej podrážke veľmi páliť. Za pálenie však nemôže tvrdá tretra, ale to, že celý tlak je rozložený len na malú časť chodidla a najviac vystúpené kĺbiky pod prstami a päta trpia najmä vo veľkých horúčavách. Prvý pocit pri použití vložky Formthotics je zvláštny. Pri dlhšej jazde má človek pocit, že ho tlačia práve tie miesta, ktoré dovtedy nikdy necítil. Je to dané tým, že vpadnuté časti chodila sa častokrát do tlaku dostali prvýkrát v živote, lebo bežne tú najväčšiu váhu niesli na sebe výstupky. Po krátkom zvykaní si je pocit s vložkami Formthotics neopísateľný. Prenos sily ide celou plochou chodidla, dotyk je rovnomerný každučkým jeho milimetrom. Ani po 5hodinových mordovačkách v 35stupňových horúčavách Afriky, či Karibiku nedochádza k páleniu.
Kombináciu tretier Garneau a vložiek Formthotics doplňovali kompresné hrubé ponožky Royal-Bay, ktoré aj vďaka Tour de Volcano pozná snáď celé Slovensko. Práve hrubšie ponožky s kompresným efektom dávajú nohe dostatočnú oporu najmä v členku, sťahujú mierne chodidlo, ktoré tak ani vo veľkých horúčavách potom nepuchnú, a tým pádom tretra netlačí. Nehovoriac o tom, že kompresia zabezpečí, že ponožka sa na nohe nepretáča, ani keď je mokrá a v kombinácii so stabilnou vložkou, do ktorej noha vkĺzne ako do korýtka a stabilnou tretrou s pevnou pätou je pohodlíčko ako v šľapkách. V tejto kombinácii nie je vôbec potrebné silno fixovať tretru boa sťahovačom a pocit je napriek tomu veľmi pevný. Aj vďaka menšiemu stiahnutiu dobre prúdi krv, noha znova nepuchne a pocit z jazdy aj po šiestich hodinách je komfortný.
„Dlhé roky som jazdil shimaná, potom rôzne iné tretry, mal som aj horšie aj tie najvyššie modely. No Garneau ma veľmi príjemne prekvapilo. Samozrejme Royal-Bay ponožky sú pre mňa už nevyhnutnosťou,“ povedala banskobystrická stálica, exmajster SR v cestnej cyklistike U23 Ivan Viglaský.
„Ja som jazdil vložky Formthotics už roky, keď ich objavil u Davorina Martin Fraňo. Odvtedy ich jazdíme obaja, je to komfort na nezaplatenie. Mám úzku nohu, preto som rovnako uvítal aj ponožky Royal Bay, ktoré ju pevne obopli a negajdali sa. Dlhé roky som mal skúsenosti len so Shimano tretrami, trošku som mal obavy. Boli zbytočné. Garneau 2LS je naozaj špica. Už aj tá cena hovorí sama za seba, no kvalita je naozaj na najvyššej možnej úrovni,“ povedal Jozef Palčák.
„Som naozaj šťastný, že sa tí najlepší výrobcovia a ich distribútori rozhodli spojiť svoje sily s CK Banská Bystrica. Tretry sú nielen pevné a ľahučké, no naozaj aj veľmi pekné svojim dizajnom. Vložky Formthotics poznám snáď desať rokov, keď som ich niekedy dávno ukázal v Taliansku na meraní posedu laser digitálnymi technológiami, ktoré boli v tom čase jedinými na svete, aj samotný majiteľ úžasom onemel. Oproti podobným vložkám vyrábaným na základe laser skenu boli najmä neuveriteľne ľahké a zabezpečovali lepšiu izoláciu. No a v kombinácii s Royal Bay, to je ako voziť sa vo Ferrari. Neexistuje na svete lepšie kombinácia pre chodidlá športovca. Za najdôležitejšie však považujem celé toto vyvážené spojenie, vypadnutím každej zložky by celkový pocit výrazne utrpel. Sú mnohí dobrí výrobcovia obuvi, no tento model Garneau spĺňa najvyššie svetové parametre, nielen pocitom a pevnosťou, ale aj váhou. Vložky Formthotics, za tým si roky stojím, neexistuje na svete kvalitnejší výrobok na tomto poli, podobne je na tom Royal-Bay. Kedysi dávno mi podbrezovská legenda Miro Keliar trpezlivo vysvetľoval, že keď ponožky na bicykel, tak hrubšie. Keby mal možnosť navyše skúsiť pevnosť a kompresiu Royal Bay, tak by sa večer ani nevyzúval,“ povedal so smiechom Martin Fraňo.