CK Banská Bystrica bude používať v roku 2015 bicykle Merida Reacto DA Limited

Home Profily pretekárov Ivan Viglaský
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Profily pretekárov - Ivan Viglaský

Postupne budeme prinášať rozhovory so všetkými pretekármi o ich cyklistických začiatkoch, zaujímavostiach či pikoškách. Prvým je exMajster Slovenska v cestnej cyklistike U23 Ivan Viglaský.

 

 

 

1. S cyklistikou si začal pomerne neskoro, no tvoj vzostup bol razantný. Skús popísať tvoje športové a cyklistické začiatky.

"Športu som sa venoval odmalička. Na základnej škole som chodil do triedy so zameraním na ľahkú atletiku. Až potom som sa začal viac voziť na bicykli. Zlom nastal, keď sme raz s otcom vyrazili na "Kremničák" (okruh okolo Kremnických hôr). Ledva som to absolvoval, ale bol to pre mňa neskutočný pocit zvládnuť 100 kilometrov. Každému som sa musel pochváliť. Potom začali takéto tréningy pribúdať a cyklistika ma chytila za srdce. No trvalo chvíľu, než som sa odhodlal na prvé preteky a musím povedať, že ma veľmi sklamalo, ako som dopadol. Mal som asi osemnásť rokov, a kde som prišiel, tam som bol posledný."

2.Prvé preteky si absolvoval v drese CK Vlkanová, no už po krátkom čase prišlo raketové zlepšenie a prestup do Interu Bratislava. Ako si spomínaš na toto obdobie prestupu do väčšej cyklistiky?

"Dostal som na jeseň svoj prvý poriadny cestný bicykel. Bola to magnéziová Merida a začal som poriadne makať. Hneď na jar sa to prejavilo a umiestňoval som sa na slovenských podujatiach na popredných priečkach. Vtedy si ma všimol pán Gálik a zobral ma na prvé preteky do Nemecka - Tour de Berlin. Hneď prvá etapa bola zároveň najrýchlejšou etapou, akú som kedy išiel. Nikdy potom som už niečo také nezažil. Leteli sme neustále šesťdesiatkou, každú chvíľu hromadné pády a na štartovej listine boli vtedy pre mňa neznáme mená, ako Cavendish či Ciolek. V rovnakom duchu sa niesli aj ďalšie etapy a ja som sa nestačil diviť, ako vyzerá poriadna cyklistika. Bol to obrovský zážitok. Potom som absolvoval veľa ďalších podobných pretekov v Európe. Veľmi rýchlo som vytriezvel z tých úspechov na slovenskej pôde."

3.Po úspešnom roku v Interi si prestúpil do ŽP Podbrezová, kde si dosiahol najväčšie úspechy a aj titul Majstra Slovenska v cestných pretekoch jednotlivcov. Ako hodnotíš úspešné pôsobenie v Podbrezovej, čo ti to dalo, resp. aké najväčšie úspechy si tam dosiahol?

"ŽP Podbrezová bola veľká škola. Venovať sa cyklistike naplno bol ako splnený sen, ale nie vždy to bolo také ružové. Už to nebolo len o jazdení pre radosť, ale nastúpila aj zodpovednosť. Určite som sa výrazne výkonnostne aj takticky zlepšil, ale na druhej strane som zažil aj časy, keď sa nedarilo a bol som naozaj slabučký. Taká bola aj sezóna 2007. Zahájil som ju sústredeniami na Mallorce a v Chorvátsku. Odtrénoval som obrovské kvantá kilometrov a bolo to na prvých pretekoch pozitívne cítiť. Ale neskôr sa dostavilo vyčerpanie a ešte pred letom som bol taký zničený, že by ma porazil ktokoľvek, kto má bicykel. Dal som si teda asi desaťdňovú úplnú pauzu, a potom som opäť začal trénovať. Prišli MSR, kde sa mi podarilo zvíťaziť v kategórii U23. Že to nebola náhoda potvrdili aj ďalšie preteky, vyhral som U23 na etapových pretekoch v Maďarsku, Okolo Vysokých Tatier som bol celkovo druhý a víťaz kategórie, ďalšie úspechy boli v exotickom Guadeloupe. Neskôr som si pripísal popredné umiestnenia aj v Afrike.

4.Práve na Africkom kontinente si dosiahol výborné výsledky a vďaka nim sa tam tešíš veľkej popularite. Celkové tretie miesto na Okolo Senegalu, či štvrté na Okolo Kamerunu, niekoľko víťazných etáp a pódiových umiestnení, či veľa dní v dresoch pre najlepšieho vrchára, bodovacom, najlepšieho mladíka do 23 rokov, ako aj množstvo UCI bodov  ti v čiernej Afrike zabezpečili nesmrteľnosť. Skús popísať svoje prvé zážitky z tohto prostredia a iné momenty, ktoré ťa ovplyvnili.

"Ak existuje tých povestných pätnásť minút slávy, tak ja som si ich asi všetky vyčerpal v Afrike. Netuším, čím som si tam získal takú pozornosť a popularitu, určite to nebolo len úspechmi, pretože tam bolo veľa úspešnejších pretekárov. Keď som sa v r. 2009 vrátil po roku na pódium víťazov, komentátor zahlásil: " A opäť spoznávame jeho typický úsmev." Bolo to veľmi príjemné. Afrika ma zmenila. Zmenila môj pohľad na svet. Prvý pobyt v Kamerune bol doslova šokom. Ale nie šokom, aký by asi väčšina ľudí očakávala. Šokom bolo práve to, že všetko je inak, ako som si predtým o Afrike myslel. To sú veci, ktoré sa dajú len ťažko opísať, pokiaľ ich človek nezažije na vlastnej koži, alebo aspoň neuvidí na vlastné oči. Mentalita ľudí, súvislosti, história. Pochopil som, že svet nie je čierno-biely."

 

5.Po úspešných rokoch, keď si študoval na univerzite a pretekal za ŽP Podbrezová prišla studená sprcha v podobe rozpustenia mužskej časti oddielu, či ukončenie štúdia. Nastala razantná zmena v tvojom živote, neuvažoval si o konci pretekania?

"Bola to naozaj studená sprcha, zomlelo sa to strašne rýchlo a zrazu bolo po všetkom. Neuvažoval som o konci pretekania, no bolo jasné, že nastupujú iné priority a cyklistika išla trochu bokom. Začal som pracovať a svoje cyklistické útočisko som našiel práve v CK BB. Samozrejme, kvôli robote ubudlo odtrénovaných kilometrov a pretekov. Prišla aj doba, keď som sa viac zameral na prácu a povedzme "kariéru" a cyklistika bola už dosť v úzadí. Keď ma prestali brávať na preteky do zahraničia a vynechal som dvakrát svoj obľúbený Kamerun, uvedomil som si, že mi to naozaj veľmi chýba. Rozhodol som sa, že sa musím rozhýbať. Veľkým impulzom pre mňa bolo, keď mi Martin Fraňo ponúkol v r. 2011 účasť na pretekoch v karibskom Guadeloupe. Sú to veľmi náročné desať etapové preteky v kopcoch a Martin mi povedal, že mi dôveruje, že sa na ne dokážem pripraviť. Bol to pre mňa taký ďalší zlom a vďaka tomu som sa vrátil do pretekového kolotoča.

6.Výborne si sa umiestňoval aj na úvodnom podujatí aktuálnej sezóny 2012, UCI pretekoch Tour de Kamerun, kde si obsadil 4.miesto v etape, či 9.miesto v celkovom poradí, a teda ti len o miesto ušli prvé tohoročné UCI body. Ako hodnotíš tvoj, či vstup tímu do novej sezóny?

"Sám seba som príjemne prekvapil. Pripravoval som sa na preteky poriadne, no kvôli veľmi tuhej zime som netrénoval tak, ako by som si ideálne predstavoval. Na kamerunských cestách mám bohaté skúsenosti a tie mi dosť pomohli k týmto umiestneniam. Snažil som sa dosiahnuť aj na UCI body, ale Kamerunci si ma ešte dobre pamätajú z čias mojich najväčších úspechov, a tak si na mňa dávali dosť pozor. Čo sa týka tímu, všetkých nás veľmi motivoval vstup hlavného partnera Merida a ďalších dôležitých partnerov. Začali sme sa správať profesionálnejšie a preteky v Kamerune boli výborným štartom do sezóny, jednak ako fyzická príprava, ale aj ako určitý teambuiding."

7.Po materiálnej stránke je tím zabezpečený, dá sa to porovnať i s časmi v profesionálnom tíme ŽP Podbrezová, podobne i pretekovým programom. Ako si spokojný po stránke pretekov, techniky, bicykla, či doplnkov a kolektívu s pôsobením v CK BB? Máš možnosť to porovnať s predchádzajúcim pôsobením v Podbrezovej.

"Mám veľmi rozdielny pohľad na tieto dva tímy, resp. dve obdobia. Človek si často začne určité veci vážiť, až keď ich stratí. Do ŽP Podbrezová som prišiel ako do profi tímu. Cyklistika bola prácou, kolektív bol fajn, podmienky boli výborné. Keď to však všetko skončilo a prešiel som do CK BB, tak tam som bol pre lásku k športu, cestovanie, kamarátov. Začal som si to viac užívať. Takto sme to asi brali viacerí, a tak sme robili cyklistiku pre radosť. A keď niekto robí veci s radosťou a v pohode, tak sa dostavia aj úspechy. To, že sa tím vyformoval do súčasnej podoby, je obrovská pridaná hodnota. Pretekový kalendár máme plný, len ho občas musíme konfrontovať s pracovnými povinnosťami. Materiálne zabezpečenie je na vysokej úrovni, bicykel mi sadol, ako keby mi ho robili na mieru, rovnako aj prilba. Veľmi sa mi páči, ako sme zladení ako tím. A veľký rozdiel vidím aj vo vzťahu k našim sponzorom-partnerom. Nie sú to len nič nehovoriace logá na drese, ale naozaj cítiť určitú blízkosť, či puto. Sme výborný kolektív."

8. Sezóna sa už pomaličky roztáča, sú pred tebou menšie i väčšie, tradičné či nové preteky s vrcholmi sezóny rumunskou Sibiu Tour, či Majstrovstvá Slovenska a predovšetkým najväčšie slovenské podujatie Okolo Slovenska. Aké sú tvoje plány a ciele do najbližšieho obdobia?

"Po mojej viacnásobnej absencii sa najviac teším na Okolo Slovenska. Viem, že "Slovač" bude opäť obrovské trápenie, ale dám do toho všetky fyzické sily. Majstrovstvá Slovenska sú ďalším míľnikom tejto sezóny. Verím, že sa nám, komukoľvek z tímu, podarí pekné umiestnenie. No a na Sibiu Tour? Podľa profilu asi budeme potrebovať lístky na lanovku do tých kopcov."


Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica
Reklamný prúžok

Copyright © ckbb.sk 2021 - pre CK BB vytvorilo BikePro

Template by Templates for Joomla.