CK Banská Bystrica bude používať v roku 2015 bicykle Merida Reacto DA Limited

Home Testy Kompresné podkolienky Royal Bay
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Royal Bay – cesta ku skráteniu regenerácie

Kompresné podkolienky sú už niekoľko rokov hitom u športovcov, najmä tých vytrvalostných. Je to celkom objektívne, nakoľko zlepšujú a urýchľujú regeneráciu.

V niektorých športoch, ako napríklad beh aj napomáhajú znižovať otrasy svalstva, eliminujú tým stratu energie a nepríjemný pocit pri športovaní v prípade širších lýtiek.


V cyklistike je používanie vysokých podkolienok podľa pravidiel UCI zakázané. Ich efekty na cyklistiku sú aj tak najvýraznejšie v kľudovom stave, či už na nabudenie zvýšeného svalového tonusu pred štartom, na zrýchlenie regenerácie po pretekoch prípadne počas dlhých hodín cestovania na preteky. Pred pretekmi dokážu svaly “nabudiť“ na výkon, nohy sú ľahšie, lepšie sa ‘točia‘ keďže nie sú naliate vodou. Ich použitie po pretekoch nie je absolútne nevyhnutné ihneď po samotnom výkone, keďže v tej dobe sa ešte prejavuje efekt tzv. svalovej pumpy – svaly na nohách tlačia na cievy, a tie o to efektívnejšie dokážu transportovať odkyslyčenú krv v žilách smerom k srdcu.


K nalievaniu nôh vodou, k nepríjemnému nafukovaniu preto nedochádza pri športovaní, ani pri obyčajnej chôdzi, ale iba v stave nečinného státia a sedenia, kedy cievy nedostávajú tieto impulzy od svalov a tok v žilách nedokáže konkurovať silnej gravitácii. Krv sa tak pomalšie vracia do srdca, dostavujú sa príznaky ťažkých opuchnutých nôh a celkovej únavy organizmu. Týmto stavom je pre športovcov jednoznačne lepšie sa vyhnúť, kvalitný tréning alebo preteky samotný výkon nezlepšia ak telo nedostane dostatočný čas a podmienky na regeneráciu. Podkolienky teda vedia urýchliť regeneráciu najmä zamestnaných ľudí, ktorí celé dni sedia v aute alebo za počítačom.


Manažér a pretekár oddielu Martin Fraňo zhodnotil svoju prvú skúsenosť s kompresnými podkolienkami Royal Bay nasledovne: „So žilami problémy nemám, nohy mi opúchajú iba pri dlhých cestách. Teším sa teda, že ich vyskúšam pri najbližšom celodňovom cestovaní do Maroka alebo do Kamerunu. Kompresia ma kupodivu vôbec nerušila a keďže sa mi veľmi páči ich veselá neónovo zelená farba, budem ich nosiť aj pri kratších cestách na preteky u nás.“


Pohodlie je zabezpečené vhodne odstupňovanou kompresiou od členku až po koleno. Podkolienky sú dokonca dostupné v dvoch šírkach – spoločnosť myslí na fyziologické rozdiely medzi športovcami. Pre Ivana Viglaského boli kompresné podkolienky rovnako novou skúsenosťou: „Okrem plnenia svojej funkcie sú aj pohodlné a kompresia nie je nijakým spôsobom nepríjemná. Po tlačovej konferencii oddielu ma ešte čakalo cestovanie, spolu viac ako 6 hodín sedenia. Po takom čase mi už vyknú opúchať a zalievať sa nohy. Výsledok prvého testu ma príjemne prekvapil, večer som nemal problém s oťaženými nohami. Najprínosnejšie budú tieto podkolienky hlavne pri dlhých cestách ktoré pomerne často absolvujeme, najmä v prípade ak nás na druhý deň po príchode čakajú preteky.“

Profesionalita v spracovaní a prevedení podkolienok je daná aj jej výrobcom, ide o českú spoločnosť ARIES, ktorá sa už roky pohybuje vo výrobe ako civilných ponožiek, podkolienok, širokého sortimentu pančuchového tovaru, no najmä kompresného tovaru dostupného iba v zdravotníckych potrebách a v lekárňach.

Najväčšie skúsenosti s kompresnými podkolienkami má z oddielu práve pre problémy so žilami Zuzana Vojtášová: „Podkolienky mám už roky na predpis od môjho ‘cievara’, nosím ich denno-denne. Už po hodine sedenia alebo státia bez podkolienok mám nohy zaliate vodou a bolestivé, nebola by som schopná ísť ani na tréning. Kým človek nemá problémy, neuvedomuje si, ako také ‘obyčajné podkolienky‘ vedia pomôcť. Je to ako s vitamínmi, ich pozitívny a podporný účinok na telo necítite kým ste zdraví. A s cievami je to zlé, že keď ich raz zanedbáte, ako ja som to pomerne neskoro podchytila, máte chronické problémy, takže ja na kompresné podkolienky nedám dopustiť.“


Detailnosť spracovania podkolienok s dôrazom na funkčnosť vidieť aj na samotnom prevedení – podkolienky sú ergonomicky tvarované s výstužami namáhaných častí a vhodným odvetraním chodidla, textília je popretkávaná aj antibakteriálnymi jónmi striebra. „Bezpečnostné reflexné prvky vtkané po celej výške podkolienky ma absolútne presvedčili o profesionalizme výroby – okrem funkčnosti výrobku dizajnéri mysleli aj na praktickosť a bezpečnosť športovcov, čo je veľmi sympatické,“ dodáva na záver Zuzana.

Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica
Reklamný prúžok

Copyright © ckbb.sk 2022 - pre CK BB vytvorilo BikePro

Template by Templates for Joomla.