CK Banská Bystrica will ride on Merida Reacto DA Limited

Home Tests Daylong Night repair
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

5.ETAPA Tour de Cameroun: Limbe -> Kumba

Dnešná etapa - 13.3.2012 - bola svojim profilom aj klimatickými podmienkami veľmi náročná.  Pretekárov čakalo 100km v klimaticky náročnom podnebí tropických pralesov na úpätí najvyššej hory strednej časti Afriky - Mt.Cameroun.  Teploty už ráno o 9.00 dosahovali 35°C, čo je v kombinácii s vysokou vlhkosťou úplne opačný extrém, než v akých podmienkach sa európski jazdci na preteky pripravovali.

 

Prvých 30km etapy predstavovalo stúpanie od mora až do najvyššieho bodu etapy, do nadmorskej výšky 800mnm, následne etapa pokračovala cez zvlnený terén so strmými stúpaniami a dojazd etapy bol v kopci, vo výške cca 400mnm.  Pelotón od štartu hýril aktivitou, hneď od pásky sa roztrhal na viaceré skupinky čítajúce niekoľkých jazdcov.  Pod vrcholom 30km stúpania sa pelotón zase spojil.  Z ďalších nástupov vydržala až do cieľa 9-členná skupinka s našim Ivanom VIGLASKYM, ktorý obsadil v náročnom, silovom dojazde pekné 6. miesto.  Ivanovi viditeľne rastie forma, po roku viac-menej abstinovania od pretekov sa vrátil do pretekárkych vôd s veľkým elánom a zdá sa, že v Kamerune sa mu vracajú pekné spomienky na pódiové umiestnenia, ktoré sa snaží zopakovať.  Má na to ešte 3 etapy, ktoré sú mu dôverne známe, keďže na Tour de Cameroun už štartoval viackrát. Ostatní pretekári došli v pelotóne resp. v skupinkách za pelotónom. Dnes Lukáš BÁTORA ani Milan BARÉNYI vo vrchárskej súťaži nebodovali, 2. resp. 3. miesto vo vrchárskej súťaži teda zrejme neudržali .

Zajtrajšia etapa bude zo začiatku kopírovať dnešný dojazd, ale v opačnom smere, následne sa etapa odkloní od mora, a pôjde vnútrozemím do najdôležitejšieho mesta krajiny, do Doualy.  Profilom bude teda etapa viac klesať - zo štartu v 400mnm cez 800mnm kopec a viaceré nepríjemné stúpania a zvlnený terén až do takmer 0mnm v dojazdovom meste Douala.  S blížiačim sa veľkým mestom a vyklčovanými tropickými lesmi by mala ustúpiť aj pre našincov nepríjemná vlhkosť.

Aj keď Douala nie je hlavným mestom, svojou strategickou polohou na delte rieky vlievajúcej sa do Golfského zálivu, neďalekými náleziskami ropy, najväčším a najrušnejím medzinárodným letiskom v krajine a prítomnosťou väčšiny zahraničných spoločností a korporácií, je dejiskom najvýznamnejších udalostí rozhodujúcich o osude krajiny. 

Pre našich pretekárov je však najsvetlejším bodom celej Doualy miestna cukráreň, jediná svojho druhu v celej krajine - ako viacero "západných" podnikov v Afrike, aj tento podnik je vlastnený francúzskym majiteľom, ktorý "zbalil švestky" v Európe a väčšinu roka žije práve tu.  Ceny v takýchto podnikoch (kaviarňach, reštauráciách, hoteloch atd) sú veľakrát vyššie ako v Západnej Európe, kvalita služieb je však naozaj vynikajúca, zamestnanci si nadštandardnú prácu v dobrých podmienkach vážia a nechú o ňu prísť.  Klientelou sú v prevažnej väčšine zahraniční obchodníci, zamestnanci nadnárodných koncernov prípadne po-sladkom-vyhladovení cyklisti z Európy.  Nech im padne na úžitok.

VÝSLEDKY 5. ETAPY:
1. Noel RICHET /Francúzsko/       2:42:12
2. Julien MORIN /Francúzsko/                “
3. Damien TEKOU /Kamerun/                 ”
6. Ivan VIGLASKY                                   “
14. Milan BARENYI                          +1:08
18. Lukáš BÁTORA                                  “
23. Pavol POLIEVKA                               “
42. Martin FRAŇO                         +19:39

CELKOVÉ PORADIE PO 5. ETAPE:
1. Yves NGUE NGOCK /Kamerun/ 13:02:07
2. Vincent GRACZYK /Francúzsko/     +1:58
3. Issiaka FOFANA /Pobr.Slonoviny/  +1:59
4. Clovis Abossolo KAMZONG /Kamerun/ +1:59
5. Milan BARENYI                               +2:13
9. Ivan VIGLASKY                              +5:20
17. Pavol POLIEVKA                          +6:58
21. Lukáš BÁTORA                             +7:56
43. Martin FRAŇO                             +49:00

Kompletné výsledky nájdete na www.uci.ch

Ďalšie výsledky z Kamerunu ...

Vrchárska súťaž:
1. CISSE            40b
3. BÁTORA         18b
6. BARÉNYI          8b

Bodovacia súťaž:
1. GRACZYK            73b
2. BARENYI             66b
11. VIGLASKY         35b
18. BATORA           17b
27. FRANO              3b

Súťaž tímov:
1. Kamerun A
2. Pobrežie Slonoviny                     -9:00min.
3. Francúzsko - France Militaire    - 12:16min.
4. Slovensko - CK BB                     -13:20min.

Našich pretekárov ešte čakajú tieto etapy:
14.3.  Kumba – Douala
15.3.  Douala – Kribi
16.3.  voľný deň
17.3.  Pouma – Yaoundé

foto: internet


Thoroughtful analysis of optimal position on the bike provided by BG FIT technology, by BIKEPRO BANKÁ BYSTRICA.
Banner

Copyright © ckbb.sk 2024 - pre CK BB vytvorilo BikePro

Template by Templates for Joomla.