CK Banská Bystrica will ride on Merida Reacto DA Limited

Home Tests Daylong Night repair
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Úspešné podujatie Tour de Volcano

Prvú júlovú prázdninovú nedeľu, 1. 7. 2012, sa uskutočnil prvý ročník cyklistických pretekov okolo krátera sopky Poľana, Tour de Volcano, memoriál Ľubomíra Kundratu.

Necelú dvestovku pretekárov privítalo v Banskej Bystrici slnečné, no veľmi horúce, až tropické počasie na podujatí, ktoré organizoval Cyklistický klub Banská Bystrica v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Banskobystrickým samosprávnym krajom. 

"Očakávali sme zhruba tristovku pretekárov, prihlásených bolo necelých dvesto, zhruba päťdesiatka prišla priamo na štart bez prihlásenia, no niektorí nepricestovali z rôznych dôvodov, či už zdravotných a mnohých odradila nadľudská horúčava. Toto my už nedokážeme ovplyvniť, no radšej uprednostníme slnečné teplé počasie, ako zimu a dážď, čo by bolo veľmi ťažké, obzvlášť v kopcoch na Lome nad Rimavicou. Aj z tohoto dôvodu budeme určite pokračovať v budúcich ročníkoch v tomto termíne, prvej júlovej nedeli, ktorá sa osvedčila," zhodnotil účasť riaditeľ pretekov Ján Malachovský.

Každý účastník obdržal štartovací balíček s tyčinkou Kompava, nápojom a originálnym uterákom s logom Tour de Volcano, samozrejme s lístkom na stravu a nápoje v cieli pretekov, včas prihlásení dostali aj poukážky do reštaurácií McDonalds resp. prípravok Nikwax na ošetrenie a dezinfekciu obuvi. Počas trate bola možnosť občerstviť sa na občerstvovacej stanici na 67. km s kompletným servisom, vodou, jonťákom, makovníkmi, banánmi, sušeným ovocím a v cieli čakalo na každého rýchle občerstvenie ihneď po dojazde a neskôr teplé jedlo a nápoj. Rovnako kompletný nápojový servis na štarte a v cieli poskytla firma Kompava.

"Pri obrovskej horúčave sme sa stretali najmä s požiadavkou zabezpečiť aj druhú občerstvovaciu stanicu v poslednej časti trate. No sám som bol očitým svedkom toho, keď takmer nikto nestál na prvej občerstvovacej stanici, resp. len sa napil a pokračoval ďalej, aj keď tam bol dostatok vody i jontových nápojov. Takmer každý výrazne podcenil pitný režim, čo sa o pár kilometrov neskôr veľa luďom vypomstilo. No tí najlepší a najskúsenejší samozrejme vedia odhadnúť svoje sily a pristavili, resp. zabezpečili si doprovodné vozidlo. Napr. aj víťaz pretekov Pavol Polievka stál na občerstvovacej stanici pre vodu, či mnohí iní jednoducho naplnili dve plné fľaše a dostatočne sa napili a relatívne v poriadku došli do cieľa. Doslova ma šokovali niektorí, ktorí vyrazili na trať len s jednou malou fľašou, no verím, že sa na vlastnej koži poučili, že takéto veci nemožno podceniť. Treba priznať, že bola neskutočná horúčava, v takomto počasí sa veľmi ani nedoporučuje vystavovať námahe, no učíme sa, je to prvý ročník, už plánujeme ďalšiu občerstvovaciu stanicu s nápojmi zhruba na stom kilometri trate," povedal o pretekoch Martin Fraňo, jeden z organizátorov.

Každý si zároveň mohol vychutnať profesionálny neutrálny servis počas pretekov z vozidla BIKEPRO, ktoré šlo a poskytlo neutrálnu pomoc za hlavnou skupinou. V záverečných 5 km bolo k dispozícii každému počas prejazdu nespevneného úskeu v štýle Paris-Roubaix a poskytlo mechanickú pomoc piatim pretekárom po defekte kolesa.

Pre víťazov boli pripravené dresy a kraťasy šampióna Tour de Volcano, finančné ceny v hodnote 510 euro, pre všetkých ohodnotených v 7 kategóriách i vecné ceny v hodnote 2000 euro a ďalšie ceny a prémie.

Zpomedzi všetkých zúčastnených bola losovaná tombola s hodnotnými cenami a hlavnou cenou, cestným bicyklom MERIDA ROAD RACE 904 osadeným cestnou sadou Shimano 105.

Šancu zvíťaziť, či len zapretekať si v malebnom prostredí, vyhrať prémiu, či byť vylosovaný v tombole mal každý účastník. Trať pretekov sa šla takmer celá po úplne novom kvalitnom asfalte, malou čerešničkou na torte bol 200 metrový prejazd poľnou cestou po vzore Paríž-Roubaix. Samozrejmosťou bola úplne uzavretá premávka na posledných piatich kilometroch. 

Pelotón po slávnostnom štarte a prechode mestom odštartoval ostrým štartom pred Slovenskou Ľupčou. Ihneď po štarte sa pretekári pokúšali o únik. Po pár úvodných kilometroch sa vytvorila silná skupinka s favoritmi Polievkom, Maďarom Fejesom, Haberom, či dvojicou CK BB Zrelicom a Bátorom, ktorá si rýchlo vybudovala minútový náskok, ktorý do Brezna zvýšila takmer na tri minúty. Hlavné pole šlo v protivetre relatívne pokľudným tempom. V Brezne zaútočila dvojica Viglaský, Košút, ktorá sa mierne odpútala od pelotónu. V úvode najťažšieho stúpania na Tlstý Javor nasadili tvrdé tempo pretekári CK BB. Zásluhou Fraňa sa pole natiahlo a preosialo, potom zaútočil Haring a od pelotónu sa vzdialil. To už nestačil na čele Zrelica a prekvapivo ani Bátora. Vedúca dvojica Fejes, Polievka tvrdo pracovala a chcela svoj náskok udržať až do cieľa. Za nimi sa v zjazde vytvorila silná skupina, kde mal CK BB zastúpenie päticou Debnár, Haring, Glajza, Viglaský, Bátora. Skupinka sťahovala vedúcu skupinu stále, no bolo citeľné, že v obrovskej horúčave pretekárom dochádzajú sily. V záverečných kilometroch čakalo krátke, no strmé stúpanie na Môlču, ktoré rozsekalo aj menšie skupinky doslova na jednotlivcov, ktorí v zjazde a bežeckej cestičke prichádzali do cieľa po jednom a vyčerpaní. Z celkového víťazstva sa tešil Pavol Polievka, ktorý zároveń zvíťazil na oboch horských prémiách. Gábor Fejes obsadil druhé miesto a zvíťazil v kat. do 29 rokov, rovnako tak na prémii Ľubomíra Kundratu. Na celkovom treťom mieste do cieľa prišiel Marek Čanecký pred pretekárom CK BB Mirom Debnárom. V súboji o piate miesto podľahol tesne Róbert Glajza Barényimu a na siedmom mieste prišiel do cieľa pretekár CK BB Ivan Viglaský. 

"Podcenili sme prvú skupinu, Polievka s Fejesom mali veľký náskok už v polovici trate, verili sme, že Bátora so Zrelicom pôjdu s nimi rovnocennú partiu. Škoda, že z prvej skupiny odpadol Bátora, no v horúčave mal úpal a veľké problémy vôbec dôjsť do cieľa. Potom sme spravili tiež viac chýb v závere, no do cieľa už doputoval takmer každý v kóme a štvrté miesto asi aj zodpovedá zhruba obrazu výkonnosti pretekárov v dnešných pretekoch," zhodnotil štvrté miesto Miroslav Debnár.

Fraňo, Zrelica a Bátora po splnení povinností a potom, ako odpadli z čela pretekov sa pokúsili pomôcť Lívii Hanesovej dokázať zvíťaziť. Lívia šla v kopcoch dobre, po rovinách sa v skupine aj ich zásluhou dokázala dotiahnuť na vedúcu pretekárku Merida biking teamu Pavlínu Šulcovú. V záverečných stúpaniach na Čerín a Môlču už šiel každý za seba a  po jednom, Lívia zaútočila a dokázala dôjsť do cieľa na výbornom celkovom 43. mieste ako najrýchlejšia žena. 

"Môj štart na pretekoch bol ešte ráno neistý, keďže sme do poslednej chvíle zabezpečovali registráciu pretekárov, avšak všetko sme vystíhali, a tak som predsa len o 10:00 stála na štarte prvého ročníka Tour de Volcano. Počas úvodných kilometrov v rámci „presunu“ do Brezna som bola dosť nesvoja z dôvodu neskúsenosti jazdy v tak veľkom balíku, obávala som sa nejakého hromadného pádu. Nešlo sa našťastie prudké tempo, takéto rozjazdenie padlo vhod, nohy ma zo začiatku boleli a boli tvrdé aj z dôvodu, že celé sobotné poobedie až takmer do polnoci sme ešte zabezpečovali obnovenie značenia celej trate, záverečný úsek sme prešli a značili v úplnej tme. Našťastie som sa dostala do tempa a bolo mi jasné, že balík sa pri stúpaní na Čierny Balog a následne na Lom nad Rimavicou potrhá a tohto momentu som sa už nevedela dočkať. Keďže som trať takmer dokonale poznala, vedela som presne, čo nás na ktorej časti trate čaká. A tak som sa nesnažila tempo hneď v prvom kopci prepáliť, aj vzhľadom na tropické teploty. Horúčavu znášam relatívne v pohode, čo možno predstavovalo výhodu voči viacerým pretekárom. Na 1. horskú prémiu som vyšla medzi ženami ako tretia, avšak v zjazde do Hriňovej som si druhú pretekárku doskočila a ďalšiu časť trate sme šli v skupinke spolu. Pred Očovou sme došli aj aktuálnu českú Majsterku v cestných pretekoch Pavlínu Šulcovú, a to predovšetkým vďaka skvelej práci tímových kolegov, ktorí ťahali celé naše grupetto. Hneď v úvode Čerínskeho kopca sa mi podaril (aj keď neplánovaný) únik zo skupiny a náskok som si udržala až do cieľa. Ušetrené sily som využila v záverečnom prudkom stúpaní do Môlče, nasledoval už len zjazd, čerešnička na torte v podobe cyklokrosovej vložky a cieľová rovinka. Výsledok ma samozrejme teší, no na nezaplatenie boli reakcie cyklistov s úsmevom na unavených tvárach. Množstvo pozitívnych reakcií na celé podujatie, to poteší a motivuje celý organizačný tím a už teraz sa teším na organizáciu a účasť na ďalšom ročníku," povedala v cieli víťazka ženskej časti.

"Z pohľadu manažéra tímu hodnotím veľmi pozitívne výkon Lívie. Šla výborne, hlavne fyzicky bol jej výkon stopercentný, aj keď má stále veľké rezervy v technike jazdy. V týchto ťažkých podmienkach podala parádny výkon a zaslúžene zvíťazila. Z pohľadu mužov sme trošku nezvládli začiatok a v skupine vpredu chýbal Haring s Debnárom, ktorí mali najväčšie šance na celkové poradie, no neverili sme, že by Polievka s Fejesom vydržali až do cieľa, naozaj klobúk dole pred ich výkonom. V závere už šlo len o to, komu zostalo najviac síl a kto najlepšie zvládne neuveriteľnú horúčavu. Bátora, či Haring mali obrovské problémy s úpalom a zo skupiny vycúvali. Debnárove štvrté miesto v tejto konkurencii je dobré, výborné je šieste miesto nestarnúceho nezmara Glajzu," zhodnotil preteky z pohľadu CK BB Martin Fraňo.

"Z pohľadu organizátora som veľmi spokojný so zabezpečením trate. Musím poďakovať policajtom, odviedli maximálne profesionálnu prácu. Výbornú prácu odvádzali rovnako motorozhodcovia na motorkách, či v aute. Preteky boli zabezpečené na úrovni veľkých podujatí. Trať, cesty a prostredie je nádherné, zabezpečenie na ceste bolo profesionálne, riadenie križovatiek mestkými políciami, políciou, či dobrovoľníkmi bolo rovnako na profi úrovni. Spíker pretekov šiel pred pelotónom a informoval pri prejazdoch o pretekoch, čo malo za následok mnohých fanúšikov popri trati, hlavne v malých dedinách. Rovnako musím poďakovať naším reklamným partnerom Tramtária, Vaude, Merida, BCF, Daylong, Kompava, Gryf, Bikepro, Cokin, Mirage, Auto up, Valery, Hadvičák, McDonalds, Brusnianka, Lyžiarske stredisko Selce a mnohým iným, vďaka ktorým sme mohli rozdať ceny v hodnote 5000 euro, či už víťazom, alebo v tombole, takže takmer každý odchádzal okrem štartovného balíčka s nejakou inou cenou. Ako nedostatok vidím nesprávne vyhodnotenie pretekára na 3. mieste v kat. mužov 30-39 rokov, kde namiesto domáceho Petra Bartoňa bol vyhodnotený Martin Belas, čo bolo dané tým, že Bartoň chybou počítača nebol zaradený do správnej vekovej skupiny. Bol to síce domáci pretekár, no takéto chyby by sa stávať nemali, bola to chyba ľudského faktora, verím, že sa už stávať nebude. Preto sme si dali záležať a výsledky sme zverejnili až potom, ako časomiera skontrolovala všetky prejazdy v kamerových systémoch ešte raz, aj za cenu neskoršieho uverejnenia, chceli sme predísť napr. situácii, keď na MSR v Púchove čipové systémy vypudili nejaké výsledky a aj chybou elektroniky tam boli chyby, ktoré síce boli neskôr odstránené, no už vydanie zlých výsledkov vrhá zlé svetlo na usporiadateľa, ktorý ale nedokáže s týmto veľmi nič robiť. Určite sme odhodlaní pokračovať v parádne začatom podujatí na budúci rok, kde určite plánujeme zaradenie druhej občerstvovacej stanice s vodou a veríme, že sa preteky zorganizujú na podobnej vysokej úrovni po technickej stránke, a že úspešný prvý ročník priláka ďalších nových pretekárov," zhodnotil podujatie Martin Fraňo.

Organizátori podujatia, mesto Banská Bystrica a CK Banská Bystrica majú ideu vytvoriť populárne podujatie pre všetkých. Chceme, aby každý dostal možnosť priblížiť sa na vlastnej koži trošíčku k pretekom pre registrovaných cyklistov. Aj z tohto dôvodu sme radi, že sa na štarte podujatia zúčastňujú cyklisti, ktorí absolvovali Okolo Slovenska, či napr. Majsterka Českej republiky v cestnej cyklistike z Púchova Pavlína Šulcová. Trať, profil a povrch trate je fantastický a doslova ideálny, v slovenských podmienkach ťažko vylepšiteľný, no máme v pláne rôzne iné novinky pre budúci ročník, ktoré ešte vylepšia organizáciu pretekov, či účasť iných celebrít z okruhu cyklistiky, športu, či verejného života. Sme radi, že o dôležitosti tohto podujatia pre región svedčí aj účasť televízie STV a zábery v Góloch-bodoch-sekundách. 

Kompletné výsledky a fotogalérie si môžete pozrieť na www.tourdevolcano.sk

 

 

 
Thoroughtful analysis of optimal position on the bike provided by BG FIT technology, by BIKEPRO BANKÁ BYSTRICA.
Banner

Copyright © ckbb.sk 2024 - pre CK BB vytvorilo BikePro

Template by Templates for Joomla.