CK Banská Bystrica bude používať v roku 2015 bicykle Merida Reacto DA Limited

Home Testy Sedlá Selle SMP
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Test - sedlá SMP

Sedlá SMP zaujmú na prvý pohľad netradičným tvarom. Medzi špecifické prvky patria tzv. orlý zobák, výrazný otvor v strede sedla a originálne prehnutie v strede.

 

Každý z týchto znakov má svoj význam a miera, či výraznosť toho-ktorého prevedenia sa líši od jednotlivých modelov. Podstatou všetkých sediel Selle SMP je výrazne odľahčiť zaťaženie v strednej časi urogenitálnej oblasti, v oblasti prostaty a väčšinu váhy a zaťaženia preniesť na zadnú časť, resp. bočné časti. V strednej, urogenitálnej oblasti sa nachádza množstvo citlivých nervových zakončení, hustá sieť uzlín, či oblasť prostaty. Dlhohodinové sedenie na týchto citlivých oblastiach môže zanechať nežiadúce a častokrát aj nezvratné zmeny. Častokrát je hlásená zdurená prostata, problémy s močením, či erekciou, alebo hemoroidy. Týmto problémom sa snaží Selle SMP zabrániť originálnym upraveným tvarom.

Zahnutý zobák v prednej časti má veľkú výhodu. Tým, že je zahnutý smerom dole, umožnuje cyklistovi aj v prípade veľkej námahy, napr. pri nástupe, či časovke posunúť sa v sedle dopredu a získať tak relatívne pohodlnú oporu. Samozrejme jazda na bicykli sa nikdy nevyrovná posedu na "gauči", no práve zahnutý zobák výrazne zvýši oporu pri posunutí dopredu a je oveľa pohodlnejší ako rovný tvrdý nos iných bežných sediel zapichujúcich sa ľudovo povedané rovno do zadku.

alt

Výrazný otvor v strednej časti sedla, práve v oblasti prostaty odľahčuje, resp. úplne odstraňuje tlak, a tým podstatne zlepšuje prekrvenie. Obzvlášť ťažší cyklisti majú v týchto citlivých partiách vinou veľkého tlaku nepríjemné problémy, ktoré doznievajú často i dlhé hodiny po skončení jazdy. Rovnako dochádza aj k lepšiemu vetraniu sedacej partie a zabraňuje sa tak zapareniu. Samozrejme výrazná "diera" uprostred sedla má i svoje nevýhody. Po prechode z plného sedla, kde je tlak výrazne koncentrovaný na prostrednú časť, teda priamo na prostatu, môžeme cítiť bolesť a tlak na vnútornej strane kĺbov. Je to dané samozrejme tým, že sme presunuli takmer celý tlak váhy tela na sval a kĺby po stranách a úplne odľahčili stredovú urogenitálnu oblasť. Toto je samozrejme len záležitosťou zvyku, niekto si zvykne rýchlo, niekomu to trvá dlhšie, no dá sa povedať, že tento pocit je zhodný s tým, ako keď po dlhom zimnom období nasadneme na bicykel a sedacie partie cítime.

Ďalšou výraznou črtou je tzv. prehnutie sedla. Toto je len optický jav, pretože po správnosti je to vlastne výrazné zahnutie dohora celej zadnej partie. Toto má opäť svoj význam. Pri dlhom stúpaní, či pevnom usadení v sedle, poskytuje zadná zvýšená časť veľkú oporu, porovnal by som to s rôznymi oporami chrbice, keď i malé opretie o pevnú časť výrazne zvýši silu. Samozrejme, tento originálny tvar vyžaduje správne natočenie sedla. Musíme zabudnúť na klasické vodorovné nastavenie, keď sa do vodováhy dajú zadná a predná časť. Takéto klasické nastavenie by nám namiesto uľahčenia života prostaty prinieslo doslova peklo. Správne nastavenie sklonu sediel Selle SMP je také, že stredná a predná časť sedla sú v rovine, zobák smeruje ostro dole a zadná časť zase ostro hore. Na prvý pohľad to vyzerá strašne, či dokonca amatérsky. Toto je však len pohľad plný predsudkov a zaužívaných stereotypov. Pri správne nastavenom sedle to síce vyzerá veľmi neklasicky, ale neskutočne pohodlne. Aj keď opticky sedlo vyzerá, ako keby špička výrazne klesala, napriek tomu sa zo sedla cyklista nezošuchuje, naopak pevne sedí a zadná zdvihnutá časť poskytuje perfektnú oporu.

alt

Po prvých jazdách cítime neskutočnú úľavu v urogenitálnej oblasti prostaty, výbornú oporu v zadnej časti a veľmi pohodlný pocit. Pri prvých jazdách však po dlhšom sedení cítiť bočné spodné strany kĺbov, čo je pochopiteľné, nakoľko sa na ne presunula oveľa väčšia časť celkovej váhy ako býva zvykom a vyžaduje to určitý čas, kým si na to zvykneme. No prostata a citlivá časť, medziiným zodpovedná i za správnu erekciu, sa nám bohato odvďačí. Už zľudovelý výrok "Prostata nie je pečeň, nemá takú rýchlu regeneračnú schopnosť" tu platí doslova a dopísmena. Najmä starší cyklisti ocenia veľké pohodlie pri jazde na tomto sedle. Samozrejme, že najlepšie je problémom predchádzať, takže vrele doporučujem aj mladým, aby takéto sedlo vyskúšali, určite im výmena pomôže aj pre zachovanie dlhovekej sexuálnej potencie. Pamätám si doby, keď som jazdil ako žiak na tvrdom plastovom sedle, ktoré bolo rovné a pripomínalo mučiareň, či trestnú lavicu, no už dávno nie som najmladší a dlhšie sedenie na rovnom tvrdom sedle mi spôsobuje bolesť práve v oblasti prostaty, jednoducho na tom nedokážem obsedieť. Selle SMP je jedna z možností, ako tomu predchádzať.

V porfóliu sediel je množstvo modelov, ktoré sa rôznia svojim tvarom a šírkou. Najpoužívanejšie modely sú sedlá dvoch typov, jedným je trojica Evolution, Stratos a Glider a ďalším trojica Carbon, Forma a Dynamic. Pre rekreačných cyklistov firma Selle SMP vyhotovila najpohodlnejšie modely Lite, Pro, Avant a Plus. Napr. model Plus, pohodlný model, určený pre veľkých a ťažkých cyklistov so širokou panvou, si nevie vynachváliť Janko Malachovský. Na prvý pohlľad vyzerá sedlo Plus obrovsky, až hrôzostrašne a i váha je výrazne vyššia, no komfort jazdy na ňom sa už dá prirovnať k sedeniu na gauči a prináša pohodlie do tohto pekného športu.

Všetky sedlá sa vyznačujú kvalitným spracovaním a hlavne použitím kvalitnej prírodnej kože v čiernom prevedení a materiálu Lorica v bielom prevedení. Cyklisti CK BB zvolili práve čiernu farbu, pretože pravá koža je veľmi trvácna, dlho zostáva ako nová a je prakticky nezničiteľná. Mali sme sa možnosť presvedčiť i pri pádoch, či nešetrnom zaobchádzaní v Afrike, že to, čo vydrží pravá hrubá koža, to nevydrží žiadny iný bežne používaný syntetický materiál na sedlách. Nevýhodou kvalitného polstrovania a ťažkej hrubej kože sa môže javiť vyššia váha, no pohodlnosť pri jazde vysoko prevýši stratených 50 gramov.

Časť cyklistov CK BB sedlá modely typu Stratos, je to trojica sediel Evolution (Haring, Debnár), Stratos (Bátora, Viglaský, Longauer, Novák), či Glider (Glajza). Pre tieto modely je rovnaký základový tvar - skelet. Model Evolution má najtvrdšie polstrovanie, Stratos je stredný model a Glider má najhrubšiu polstrovaciu penu. Všetky modely sú samozrejme potiahnuté pravou kožou v prevedení s lyžinami so špeciálnej oceľovej zliatiny. Samozrejme je možné zvoliť aj model s karbónovými lyžinami a ušetriť pár gramov, no pre pretekové účely, kde často dochádza k pádom, je toto zbytočný luxus. Všetky tri modely majú miernejší sklon zobáka, či miernejšie vystúpenie zadnej časti a patria skôr k užším modelom. Sú určené tým, ktorí chcú sedlo viac sa blížiace klasickému tvaru, s výrazným stredovým otvorom a skôr užšou panvou.

Druhá časť tímu zvolila sedlá z rodiny Carbon, Forma a Dynamic. Pretekári sedlajú výlučne model Dynamic (Vojtášová, Hanesová, Fraňo, Zrelica). Všetky tieto tri sedlá majú rovnaký tvar skeletu, model Carbon je čisto karbónová škrupina, model Forma má kožené polstrovanie a model Dynamic nizke polstrovanie penou pod koženým povrchom. Dynamic patrí skôr medzi tvrdšie sedlá, porovnateľný tvrdosťou s užším modelom Evolution. Čo je však rozdiel, je to, že táto trojica má výraznejšie prvky Selle SMP sediel, výrazne zahnutý zobák a oveľa vyššiu zadnú časť. Toto budí dojem veľkého prehnutia sedla, no opäť upozorňujem na správne nastavenie sklonu. Sedlo má skrátka vyššiu oporu vzadu a hlbší nos. Zároveň je aj tento typ skeletu širší a je vhodnejší pre osoby so širšou panvou a výraznejšími problémamy v urogenitálnej oblasti. Aj svojou šírkou je veľmi pohodlný a výraznejšie odľahčí stredovú partiu, aj keď na prvý pohľad pôsobí svojím výrazným "prehnutím" veľmi nekonvenčne.  Model Dynamic je najpredávanejším sedlom tejto rodiny, kým zo série užších sediel je to práve Stratos.

Sedlá Selle SMP môžem len odporučiť, hodia sa každému, stačí si zvoliť len najsprávnejší tvar a šírku. Verím, že naše poznatky pomôžu pri výbere správneho sedla. Nevýhodou sediel je relatívne vysoká cena a mierne vyššia váha, ich výhodou je neuveriteľná pohodlnosť a klinicky overené štúdie, ktoré si sami môžete vyskúšať v praxi a doslova nezničiteľné koženné prevedenie s neskutočnou trvácnosťou. Zo svojich skúseností môžem len odporučiť, nehľaďte pri výbere sedla na váhu, na váhe sa v dnešnej dobe dá šetriť kdekoľvek, no sedlo nie je tým správnym bodom. Dlhé hodiny strávené na pohodlnom sedle bez problémov s prostatou, či močením, bez problémov vo vaginálnej oblasti cyklistiek, sú na nezaplatenie.

Na záver výrok ženy, Zuzky Vojtášovej, ktorá mala možnosť stráviť svoj prvý týždeň na sedle Selle SMP Dynamic:

"Bola som veľmi prekvapená, ako rýchlo som si zvykla na nové sedlo - SMP Dynamic, je v tej časti, kde najčastejšie sedím, tvarovo veľmi podobné môjmu predchádzajúcemu sedlu. Čo je pre mňa nové, je samozrejme sedenie nie na plnom sedle, ale iba na dvoch okrajoch sedla, keďže stred je prázdny. Doteraz som mala jedno z najtvrdších sediel, ktoré ale na druhej strane v stredovej časti dosť pružilo. SMP Dynamic je pocitovo tvrdšie, čo mi na ceste vyhovuje. Som však zvedavá na prvý cyklokros - v krose sa nesedí stále na tom istom mieste na sedle a najmä som zvedavá na naskakovanie, keďže SMP Dynamic má zadnú časť zvýšenú. Aspoň si budem nútená zlepšiť techniku naskakovania, aby som kraťasmi nezachytila sedlo, čo sa mi občas pri nižšom-lenivom výskoku stane. Mám veľmi rada ergonomické vychytávky vo všetkých oblastiach môjho života, preto som vďačná za možnosť testovania tohto inak finančne dosť náročného sedla. Prvotné dojmy sú bez preháňania prekvapivo len pozitívne, a to ja som dosť kritický spotrebiteľ."

 

 


Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica
Reklamný prúžok

Copyright © ckbb.sk 2024 - pre CK BB vytvorilo BikePro

Template by Templates for Joomla.