Home
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Znievske dni cyklistiky

21.8.2011 sa konali v Kláštore pod Znievom Znievske dni cyklistiky, resp. 51. ročník „Slovenské Pyreneje“.

V minulosti vyhľadávané preteky zahraničnými pretekármi, nakoľko bezprostredne po nich každoročne štartovali medzinárodné cyklistické preteky OKOLO SLOVENSKA boli tohto roku zastúpené slovenskými cyklistami, z ktorých dvaja pretekajú v zahraničných kluboch /Marek Čanecký a Roman Broniš /. Na štart pretekov v dĺžke 153 km / 3 okruhy / sa postavilo 44 cyklistov, čo je oproti minulým rokom značný prepad. Medzi favoritov sa radili pretekári z Dukly Trenčín, z CK Banská Bystrica, ďalej Roman Broniš z AC Sparta Praha a Banskobystričan Marek Čanecký z tureckého Manisasporu . Aktivitou takmer od štartu sa snažil získať rozhodujúci únik Martin Haring CK BB. Táto snaha mu vyniesla prvenstvo v rýchlostných  a horských prémiách, na ktorých získal najviac bodov. Ambíciami na víťazstvo na štart nastúpil Marek Čanecký, ktorý vyprovokoval rozhodujúci únik v druhom okruhu štvorčlennej skupiny. Vzornou spoluprácou až do cieľovej rovinky si vytvorila takmer 5 a pol minútový náskok pred prenasledovateľmi. V cieľovej rovinke ako prvý nastúpil Marek Čanecký odhodlaný preteky vyhrať, avšak aj Roman Broniš mal tie isté plány a tak špurt bol plece pri pleci až po povestnú cieľovú kláštorskú vracačku, kde sa Marek Čanecký dostal na nevýhodný vonkajší okraj vozovky trošku aj zásluhou Romana Broniša, ktorý nakoniec preteky v čase 3:56,26 hod. vyhral, druhý Marek Čanecký, tretí Vyšňa Matej Dukla Trenčín, štvrtý Martin Haring CK BB, všetci v rovnakom čase ako víťaz.

Do programu Znievskych dní cyklistiky boli zaradené okrem mládežníckych  kategórií aj pohárové preteky masters a žien. Dnes spolu štartovali kategórie masters C,D a žien na 1 okruh, 51 km. Preteky po štarte značne nervózne až po kopec Vyšehradné, kde sa peletón zásluhou favoritov natiahol, avšak do Nitrianskeho Pravna sa opäť väčšina pretekárov spojila a vytvorila hlavné pole, v ktorom boli všetci ašpiranti na víťazstvo. V stúpaní na Diel už išlo do tuhého, tempo bolo rýchle, skupina sa začala deliť, 800 m pod vrcholom sa vytvorila prvá 8 členná skupina v ktorej boli len pretekári masters C, za nimi šliapala do pedálov 9 členná skupina, v ktorej boli dvaja veční rivali Ján Stejskal a Ladislav Longauer, ktorý prezradil:“ mal som v úmysle Jana v kopci odtrhnúť a získať aký-taký náskok, lebo v špurte bude s ním problém, nepodarilo sa a tak sme spolu prišli do cieľovej rovinky“. Jano nastúpil 500 m pred cieľom ako prvý, ja okamžite za ním až som sa dostal na jeho úroveň. Plece pri pleci sme sa vrútili do povestnej vracačky, kričím mu nevytláčaj, trošku ho cuklo, ale predsa som sa dostal na vonkajší obvod, trošku viac som musel pribrzdiť a to rozhodlo, že Jano opäť nado mnou tesne ale predsa vyhral.

V kategórii žien vyhrala Zuzana Vojtášová

Kompletné výsledky nájdete v sekci iKalendár pretekov 2011.

Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica