CK Banská Bystrica bude používať v roku 2015 bicykle Merida Reacto DA Limited

Home
Slovenčina (Slovenská republika)English (United Kingdom)

Svetový pohár v Namure

Svetový pohár CDM po týždňovej prestávke pokračoval piatym kolom v belgickom Namure. Organizátori tentokrát zvolili neuveriteľne ťažkú trať, kúsok rovinky by sa hľadal v náročnom členitom teréne v miestnom lesíku veľmi ťažko. Silové schopnosti preverilo i husté blato po celej trati. Aj napriek tomu, že preteky skôr pripomínali klasický cyklokros sedemdesiatych rokov, s obrovským prevýšením a cyklisti viac volili jazdu na malom prevodníku ako naopak a trať či podmienky na nej vyžadovali neuveriteľné silové a silovo-vytrvalosté schopnosti okorenené skvelou technikou, aj napriek týmto podmienkam sa široké štartovné pole v úvodných kolách takmer vôbec nedelilo a zostávalo kompaktné. Po rýchlych a suchých „hákových“ tratiach v úvode
sezóny prišiel čas na ten pravý cyklokros, kde nielen pretekári ale i diváci stoja po členky zaborení v blate. Už od úvodu sa na čele usadil a tempo diktoval cestár Mouray. Všetci favoriti veľmi trpezlivo kontrolovali situáciu na čele, no snažili sa príliš silami neplytvať, aj keď v týchto podmienkach to bolo takmer nemožné. Zhruba v polovici pretekov sa najprv o rozhodujúci atak pokúšali postupne Albert, Nijs či Štybar, no všetky ataky boli zlikvidované. Dve kolá pred cieľom malo šancu na víťazstvo stále šestica pretekárov Belgicania Nijs, Albert, Vantornout, Pauwels a Meussen s Čechom Štybarom. Práve Štybar sa v predposlednom kole pokúsil zaútočiť a v mnohých bežeckých úsekoch na svojich prenasledovateľov získaval, no tesne pred vjazdom do posledného kola bol dostihnutý. V poslednom kole zaútočil Albert. V tomto momente už nestačili tempu Meussen, Pauwels a prekvapujúco i Štybar. Albert získal dostatočný náskok a o pretekoch sa zdalo byť rozhodnuté. Vantournout sa síce veľmi snažil vedúceho pretekára dostihnúť, no náskok zostával konštantný. Vtedy situáciu odhladol správne Nijs a doslova učebnicovou jazdou sa mu podarilo Alberta dostihnúť najmä v náročných blativých zjazdoch. No bystrý Nijs sa neuspokojil s Albertovým dostihnutím a podľa všeobecných cyklistických nepísaných pravidiel okamžite zaútočil. Na hrane schopností idúci Albert sa okamžite zložil fyzicky i psychicky a Nijs si pripísal ďalšie výnimočné víťazstvo na suverénne najťažšej trati Svetového pohára v tomto ročníku. Na druhom mieste do cieľa dorazil stále lepšiaci sa Albert. Tretí skončil s prehľadom a takticky jazdiaci skvelý bežec Vantornout. Zdeněk Štybar v záverečných metroch nakoniec podľahol i strojovo jazdiacemu Pauwelsovi a obsadil piate miesto. Náročné silové podmienky paradoxne svedčili pretekárovi CK Banská Bystrica Martinovi Haringovi, ktorý obsadil celkové 44.miesto so stratou 6:11min na víťaza a porazil tak i čerstvého Majstra Slovenska Gavendu, ktorý preteky dokončil na 49.mieste so stratou 6:28min v konkurencii 70. pretekárov. O náročnosti podmienok i trate svedčí i fakt, že víťaz dosiahol priemer tesne nad 20km/h, čo je o veľký rozdiel pri bežných priemeroch prekračujúcich 30km/h pri iných rýchlych tratiach. Previanočný cyklokros v Namure bol malým predjedlom pred sériou pretekov počas vianočného turné, ktoré začína práve šiestym kolom Svetového pohára v belgickom Zolderi v druhý sviatok vianočný. Kompletné výsledky nájdete v sekciiKalendár pretekov 2011.

Pretekári CK Banská Bystrica majú nastavené posedy metódou BG FIT v predajni BIKEPRO Banská Bystrica